producent okien i drzwi

chat online
Blog

25.10.2016

Ciepły dom? Zapewnią to tylko szczelne okna

 

Budując dom energooszczędny zakładamy, że osiągniemy w przyszłości korzyść w postaci niskich rachunków za ogrzewanie i energię elektryczną. Na każdym etapie od fundamentów po ocielenie do minimum ograniczamy powstawanie mostków termicznych powodujących straty ciepła. Okna są jednym z tych etapów. Istotnym warunkiem spełniania przez okno energooszczędności jest jego szczelność. Wpływa ona nie tylko na utrzymanie w budynku stałej temperatury ale też doskonale izoluje dochodzące z zewnątrz hałasy.

Teoretycznie kupujemy okna o bardzo dobrym współczynniku przenikania ciepła. W początkowym okresie zazwyczaj ta teoria pokrywa się z praktyką, jednak po kilku latach okno zaczyna zawodzić a to przez rozregulowane okucia, a to przez zniszczone lub podatną na temperaturę uszczelkę. Zaczynamy odczuwać dyskomfort przebywając w pobliżu okien poprzez uczucie chłodu i zmniejszoną akustykę.

Co zatem brać pod uwagę przy wyborze okna poza wysokiej jakości profilem, pakietem szybowym, okuciami oraz właściwym montażem? Tak żeby korzyści z jego zakupu były odczuwalne przez wiele lat a nie tylko w pierwszym okresie użytkowania? Znaleźliśmy na to rozwiązanie – jest nim dziesięciokrotnie szczelniejsza uszczelka od standardowo oferowanych na rynku . Firma Solo opracowała własny doskonały system uszczelnienia tzw. LuftHaus. Gładka odporna na zabrudzenia powierzchnia z folii polietylenowej oraz bardzo elastyczne, miękkie wypełnienie z pianki poliuretanowej zapewniają uszczelce właściwości znacznie przewyższające te, które zapewnia guma. Uszczelka ta jest odporna na niekorzystny wpływ temperatury, nie zmienia swoich właściwości pod jej wpływem dzięki czemu okno jest szczelne przez cały rok.


Szczelne okna a ich izolacyjność cieplna

Wybierając okna do swojego domu, należy zwrócić uwagę na takie elementy konstrukcyjne jak profil, szybę, okucia oraz uszczelnienie. Wszystkie te detale mają wpływ na tajemniczy współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw. in niższy tym lepiej. Od 1 stycznia 2017 zgodnie z przepisami współczynnik ten nie może być wyższy niż Uw=1,1 W/m2K. Im lepsze parametry tym mniejsze rachunki za ogrzewanie. Według najnowszych trendów w budownictwie powierzchnie przeszklone zajmują znaczną powierzchnię ścian zewnętrznych. Tym bardziej przykładanie wagi do wyboru odpowiednie j stolarki jest bardzo istotne. Producent okien musi nadążać za zmieniającą się modą i wymaganiami technicznymi stawianymi przez rynek. Doskonałym przykładem okien o doskonałych parametrach cieplnych oraz wpisujących się w aktualne trendy jest system okien Logic i system Evo92 Grupy Solo. Sześciokomorowa, solidna konstrukcja profila o głębokości zabudowy 82 mm, okuta wysokiej jakości okuciami Roto, wyposażona w pakiet 3 – szybowy oraz uszczelki LuftHaus, to wszystko tworzy okno o bardzo niskim współczynniku U. Nie należy zapominać przy tym o właściwym montażu czy to w warstwie ocieplenia czy przy pomocy paroszczelnych i paroprzepuszczalnych folii również sprawdzonych producentów.

Jeżeli nie pominiemy przy wyborze okien wszystkich powyższych parametrów będziemy się cieszyć komfortem z ich użytkowania przez wiele lat.


Ciepły dom zapewnia ciszę i spokój

O komforcie w postaci ciszy i spokoju po powrocie do domu po ciężkim dniu pracy niektórzy mogą sobie tylko pomarzyć. Hałasy dochodzące z ruchliwej ulicy, czy krzyki na zewnątrz skutecznie to uniemożliwiają. Dlaczego hałas dociera do budynku? W największym stopniu przez nieszczelne okno. Jeżeli już zdecydujemy się na ich wymianę, co należy wziąć pod uwagę, żeby nie wyrzucić pieniędzy w błoto z powodu niewłaściwego wyboru? Po pierwsze profil z którego okno jest zbudowane. Najlepszy jest ten, który ma dodatkowa trzecią uszczelkę. Doskonałym przykładem są okna Grupy Solo w systemach Evo92 i Logic. Dodatkowa uszczelka doszczelnia okno na styku ramy ze skrzydłem doskonale tłumiąc hałasy. Po drugie właściwa uszczelka. Standardowe - gumowe pod wpływem warunków atmosferycznych, temperatury i użytkowania bardzo szybko tracą swoje właściwości. I tutaj Grupa Solo również ma rozwiązanie w postaci uszczelek LuftHaus o wiele bardziej odpornych niż standardowo stosowane przez większość producentów. Po trzecie szyba – specjalna o zwiększonych parametrach akustycznych lub pakiet 3 – szybowy. Tak jak w przypadku trzech uszczelek tworzy kolejną barierę dla przenikania dźwięków. Po czwarte „ciepły montaż”, który zapobiegnie utlenianiu się pianki montażowej pogarszając parametry akustyczne.


Rozwiązanie na lata a nie na chwilę

Kupując okna do domu wiele osób kieruje się ich jak najniższą ceną, co jest wielkim błędem. Tanie profile to często rozwiązania na krótki okres czasu. Mogą one ulegać awariom, szybko się niszczyć, a co gorsze nie spełnią funkcji, które są od nich wymagane. Pamiętajmy, że wydatki na okna potrafią bardzo szybko się zwrócić kiedy wybierzemy lepsze, energooszczędne okna. Poza tym na rynku jest tak wielu producentów, że z pewnością znajdziemy szczelne okna w atrakcyjnych cenach. Zagwarantują nam one odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. Zaoszczędzimy więc nie tylko na rachunkach za energię, ale też unikniemy wydatków na serwisowanie tanich profili.

 

© 2018 Grupa Solo - Producent Okien, Drzwi, Stolarki Aluminiowej