producent okien i drzwi

chat online
Blog

15.12.2016

Jak wyregulować okna PCV na zimę?

Kiedy nadchodzi zima, należy zadbać o wiele czynników, które sprawiają, że w domu jest cieplej. Jednym z nich jest regulacja okien. Można ją wykonać samemu, choć wiele osób zwraca się z tym do fachowców. Regulacja okien PCV przed zimą zapewnia ich szczelność podczas zmiennych warunków pogodowych, oraz przedłuża żywotność systemów okiennych. Podpowiadamy więc, jak ją prawidłowo wykonać. 

Regulacja okien- nie czekaj do zimy!

Systematyczne sprawdzanie stanu technicznego okien jest konieczne, by jak najdłużej cieszyć się ich dobrym stanem. Już po kilku miesiącach po montażu warto przyjrzeć się lepiej naszym oknom. Wtedy zazwyczaj osiadają one na murze i mogą wymagać regulacji. Ponadto konieczne jest ich wyregulowanie w momencie kiedy za lekko lub zbyt ciężko się one zamykają albo stają się nieszczelne i czujemy w ich okolicy napływ powietrza z zewnątrz. Warto więc regularnie sprawdzać ramy, okucia oraz położenie skrzydeł okiennych. Jeśli natomiast okna nie sprawiają trudności w użytkowaniu ani nie zwracają naszej uwagi zmianą położenia skrzydeł, wystarczy wyregulować je dwa razy do roku- w lecie i na zimę. 

Jak wygląda regulacja okna?

Zaczynamy od regulacji okucia okien. Znajdują się one w dolnym zawiasie i odpowiadają za wysokość skrzydła oraz ich położenie względem zawiasów. Najpierw uchylamy okno i zdejmujemy osłonkę zawiasu. Następnie dokręcamy śrubę regulacyjną. Skrzydło wówczas zacznie się podnosić do góry. Teraz sprawdzamy czy okno się swobodnie otwiera i zamyka, jeśli nie, próbujemy dokręcać i odkręcać śrubę o pół obrotu i sprawdzamy płynność zamykania skrzydła. Potem regulujemy okucia w górnym zawiasie. Sprawia ono, że położenie skrzydła zmienia się po przekątnej. Na koniec próbujemy zamknąć okno oraz je uchylić. Jeśli nie sprawia nam to trudności, a klamka nie porusza się zbyt ciężko, regulacja jest gotowa. W innym przypadku należy powtórzyć wykonane czynności. Na zimę warto wyregulować okna tak, by ciaśniej się one zamykały, dzięki temu będą bardziej szczelne. Warto również nasmarować ruchome części okna, by wszystkie one płynnie działały. 

W razie potrzeby wymień uszczelki

By okno było szczelne, nie zawsze wystarczy regulacja okna. Po kilku latach użytkowania jego uszczelki mogą już być zniszczone. Podczas kontroli stanu technicznego okna warto zwrócić na nie uwagę. Kiedy zdecydujemy się na wymianę uszczelek, trzeba dobrze je dobrać do posiadanego modelu okna. Należy sprawdzić ich producenta oraz poszukać umowy z firmą montażową czy też karty gwarancyjnej. Znajdują się tam bowiem informacje na temat rozmiaru uszczelek. Można te dokumenty zanieść do salonu okien, w którym je kupiliśmy. Wtedy sprzedawca wybierze dla nas odpowiednie uszczelki. Kolejny krok to po prostu zdjęcie starych uszczelek oraz zamontowanie nowych na ich miejscu. Nie powinno nam to sprawić żadnej trudności.

© 2018 Grupa Solo - Producent Okien, Drzwi, Stolarki Aluminiowej