
Zjawisko pojawiania się i skraplania pary wodnej nawet w nowych budynkach, jest dość powszechne. Przyczyn należy szukać zaczynając od określenia wydajności wentylacji w obiekcie. Sprawdzamy ilość kratek wentylacyjnych ich wielkość w stosunku do powierzchni pomieszczenia oraz szczególnie w starszych budynkach drożność przewodów wentylacyjnych (wg normy „Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej”). Na tym etapie odnajdujemy przyczynę większości problemów związanych z roszeniem okien. Inną przyczyną może być nie dosuszenie pomieszczeń po wykonaniu prac mokrych (wylewanie posadzek, tynkowanie).
Jeżeli wyeliminujemy wszystkie pośrednie przyczyny pojawiania się rosy na oknie, należy przyjrzeć się samemu oknu, jego budowie i sposobie zamontowania. Nieszczelność kwater może być tutaj kluczowa. Stare, zużyte uszczelki lub rozregulowane źle dociskajce okucia to najczęstsze przyczyny. Wystarczy wówczas wykonać prostą regulację oraz wymienić zużyte elementy gumowe i mechaniczne aby pozbyć się usterki. W skrajnych przypadkach wina leży po stronie montażu. Zbyt mał ilość pianki lub jej niska jakość mogą być przyczyną nieszczelności a w konsekwencji roszenia okien.
Jednak w większości przypadków zjawisko skraplania pary wodnej wynika z dużych różnic w wilgotności powietrza w pomieszczeniu i na zewnątrz oraz dużych amplitudach temperatur występujcych w krótkich przedziałach czasowych. Pamiętajmy, że te czynniki nie świadczą o jakości stolarki okiennej.