producent okien i drzwi

chat online
Blog

12.12.2016

Ciepły montaż okien - czy warto?

Nie tylko odpowiednie okna zapewnią w domu ciepło. Bardzo ważne jest także ich prawidłowe zamontowanie. Ciepły montaż okien lub inaczej montaż warstwowy to jedna z technik, która ma zapewnić wyjątkową szczelność systemów okiennych, a więc zatrzymać w domu ciepło. 

Zanim zaczniemy się zastanawiać czy wybrać ciepły montaż okien, warto wytłumaczyć na czym on polega. Ta technika montażu stosowana jest przez wiele firm oferujących szczelne systemy okienne, ponieważ pozwala wykorzystać w pełni ich właściwości termoizolacyjne. Ciepły montaż polega na osadzeniu okien w warstwie ocieplenia, dlatego możliwy jest tylko w przypadku muru składającego się z dwóch lub trzech warstw. Co więcej ciepły montaż wymaga zastosowania dwóch taśm- paroizolacyjnej i paroprzepuszczalnej. Pierwsza z nich jest wykorzystywana do uszczelnienia wewnętrznej strony okien, a druga zewnętrznej. W środkowej części tradycyjnie stosuje się piankę poliuretanową. 

Zalety ciepłego montażu okien

Wiele firm oferuje obecnie szczelne okna, które nie dopuszczają do utraty ciepła. Można dzięki nim zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie domu czy budynku, a także cieszyć się panującą w pomieszczeniach stałą temperaturą. Jednak, aby wykorzystać w pełni termoizolacyjne właściwości oferowanych systemów, niezbędny wydaje się montaż okien na ciepło. Często podczas zwykłego montażu, na styku ościeżnic z murem, tworzą się szczeliny, które doprowadzają do utraty ciepła. Odpowiednia izolacja jest więc bardzo ważna. Przy ciepłym montażu okien stosuje się dodatkowo paraizolację, która polega na wspomnianym zastosowaniu taśm od wewnątrz i na zewnątrz okien. Dzięki temu wilgoć z zewnątrz nie przenika do wnętrza, ale możliwa jest dyfuzja pary wodnej. We wnętrzu panuje stała temperatura, a wilgoć nie ma dojścia do warstwy termoizolacji. Wpływa to również na trwałość okien, których konstrukcja jest chroniona przed wilgocią. Nie dostaje się ona także do muru, w którym mogłaby powstać pleśń i grzyby.

Jak poprawnie wykonać ciepły montaż?

Oczywiście dla otrzymania optymalnych efektów ciepłego montażu ważne jest jego prawidłowe wykonanie. Na co należy zwrócić uwagę podczas osadzania okien w murze? Przede wszystkim ościeża muszą być oczyszczone z gruzu oraz pyłu. Czasami jest potrzebne także ich zagruntowanie. Inaczej materiały izolacyjne nie spełnią swojego zadania, bo nie będą się trzymały podłoża. Jeśli montujemy okna w murze dwuwarstwowym o izolacji zewnętrznej 10-15 cm, powinny się one znajdować jak najbliżej zewnętrznej jego krawędzi. Mur dwuwarstwowy o grubszej izolacji lub trzywarstwowy wymaga zaś osadzenia okien bezpośrednio w strefie ocieplenia. Konieczne jest wówczas użycie dodatkowych akcesoriów montażowych i dobranie ich liczby do powierzchni okna.

Warto czy nie warto?

Ciepły montaż okien w warstwie ocieplenia sprawia, że nie dochodzi do strat ciepła we wnętrzu, okna są lepiej uszczelnione oraz stają się energooszczędne. Jednak technika ciepłego montażu nie jest jeszcze rozpowszechniona w Polsce i często dochodzi do błędów podczas osadzania okien oraz ich izolacji. Wówczas zastosowanie paraizolacji nic nie daje. Czy warto więc wybrać usługę ciepłego montażu, skoro wiąże się ona z dodatkowymi kosztami? Owszem, warto. Jednak kluczową kwestią staje się wybór odpowiedniej ekipy montażowej, która fachowo wykona ciepły montaż okien i wówczas przyniesie on pożądane efekty.

© 2018 Grupa Solo - Producent Okien, Drzwi, Stolarki Aluminiowej