producent okien i drzwi

chat online
Blog

26.10.2016

Jakie okna do domów pasywnych?

Dom pasywny to taki, który umożliwia optymalne ograniczenie strat ciepła w pomieszczeniach, a z drugiej strony pasywnie wspomaga pozyskanie energii, która potrzebna jest do ogrzania budynku. Niezbędnym elementem w konstrukcji takiego budynku są okna do domów pasywnych.

Na co zwrócić szczególną uwagę planując budowę domu? Bardzo ważne jest optymalne wykorzystanie darmowej energii, co przekłada się na niższe koszty związane z utrzymaniem budynku. Pasywny dom z jednej strony zagwarantuje oszczędność energii, a z drugiej pozwoli zoptymalizować zyski ciepła.

Czym charakteryzuje się dom pasywny?

Trzy zasadnicze warunki aby dom był pasywny? Po pierwsze zapotrzebowanie na ciepło grzewcze kształtować się musi na poziomie < 15 kWh/m2a, na pierwotną energię < 120 kWh/m2a, natomiast wymiana powietrza przy teście ciśnieniowym powinna kształtować się na poziomie n50 < 0,6 h-1. Takie charakterystyczne cechy pasywnego domu to przede wszystkim szczelność na możliwie maksymalnym poziomie, dobra izolacyjność cieplna oraz właściwa wentylacja. Wentylacja w domu pasywnym ma wręcz tak ważne znaczenie jak odpowiednie okna. Wentylacja przebiega pod ziemią. To właśnie z rury biegnącej pod ziemią zasysane jest świeże powietrze do domu. Jest wtedy już wstępnie ogrzewane ciepłem z gruntu. Następnie kierowane jest do tak zwanej instalacji odzysku ciepła. Z kolei tam przy wykorzystaniu wymiennika ciepła, energia cieplna z usuwanego powietrza przekazywana jest do zimnego powietrza filtrowanego. W ten właśnie sposób ciepło, które zawarte jest w powietrzu usuwanym może być ponownie zużyte. Kierowane jest do pomieszczeń mieszkalnych.

Okna do domów pasywnych – na co zwrócić szczególną uwagę?

Stolarka okienna w domach pasywnych pełni szczególną rolę. Z jednej strony dobre okna zatrzymają w pomieszczeniu ciepło – a to bardzo ważne zwłaszcza w okresie grzewczym, zaś z drugiej strony odpowiednio przeszklone profile okienne umożliwią pozyskanie energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Najprościej mówiąc – okna do domów pasywnych ograniczają straty ciepła i pozyskują energię do ogrzewania wnętrz. To optymalne rozwiązanie, które jest niezbędne w domu pasywnym. Konstrukcja okien pasywnych musi być odpowiednio szczelna. Okna takie muszą być wykonane z materiałów solidnych i wysokiej jakości. Tylko ich odpowiednia konstrukcja zagwarantuje pożądane efekty. Bardzo ważny jest też odpowiedni montaż takich okien – źle zainstalowane mogą przyczynić się do sporych strat ciepła.

Kupując okna do domu pasywnego warto szczególną uwagę zwrócić na ofertę Grupy SOLO. Asortyment tutaj dostępny to różne profile okienne wysokiej klasy, wśród których znajdują się też te doskonałe dla domów pasywnych. Jednym z tych modeli dla domów pasywnych są okna Logic. To okna energooszczędne, które łączą w sobie innowacyjne rozwiązania w zakresie energooszczędności z bardzo atrakcyjnym, a jednocześnie klasycznym designem. Dlatego właśnie można je z powodzeniem zastosować w domach pasywnych reprezentujących różną stylistykę. Logic to profile o szerokości 82 mm. Skrzydła oraz ramy to konstrukcje sześciokomorowe. Okna te produkowane są w dwóch wersjach uszczelnienia: AD i MD. Wersja AD to profil z dwiema uszczelkami oporowymi, gdzie współczynnik przenikalności ciepła dla złożenia ramy i skrzydła wynosi Uf = 1,1 W/m2K. Natomiast wersja MD posiada jeszcze środkową uszczelkę, a współczynnik przenikalności cieplnej wynosi Uf=1,0 W/m2K. Zewnętrzne komory profili gwarantują optymalną wentylację. To rozwiązanie niweluje ewentualne naprężenia termiczne, które mogą być czasem wywołane przez silne nagrzewanie się okien. A sytuacja taka może pojawić się zwłaszcza w oknach montowanych od południowej strony budynku. Logic to okna, które idealnie sprawdzą się w domu pasywnym, są funkcjonalne i bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu.

© 2018 Grupa Solo - Producent Okien, Drzwi, Stolarki Aluminiowej